SJE főmenü

Pedagógusnapi üdvözlet 2024

Tisztelt Oktatóink! A pedagógusnap alkalmából tisztelettel köszöntöm Önöket és köszönöm a Selye János Egyetem és a hallgatóink érdekében kifejtett tevékenységüket. További felelősségteljes munkájukhoz kívánok sok sikert, erőt, kitartást és jó egészséget! Dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD. rektor SJE

Magyar állami kitüntetésben részesült Ďurdík László és Szarka László

2024. március 19-én, Magyarország nemzeti ünnepének alkalmából a Selye János Egyetem két oktatója vehetett át rangos elismerést Magyarország Pozsonyi Nagykövetségén Balogh Csabától, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott nagykövetétől. 

Ďurdík László szociológus, a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának nyugalmazott docense, a szlovákiai magyarság múltjának és jelenének szociológiai szempontú feldolgozását szolgáló több évtizedes tudományos munkája, valamint demográfiai kutatásai elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehette át.

Szarka László történész, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának oktatója, volt dékánja, a történettudomány és a kisebbségkutatás területén végzett magas szintű kutató, oktató és tudományszervező tevékenysége, valamint a szlovákiai magyar felsőoktatásban vállalt szerepe elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta.

Az ünnepségen részt vett egyetemünk rektora Juhász György, valamint Nagy Melinda és Tóth János rektorhelyettesek.

A Selye János Egyetem közössége gratulál a kitüntetetteknek!

(fotó: Katona Tamás)

 

REKTORI SZABAD - 2024. ÁPRILIS 2.

A Selye János Egyetem rektora Dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD.

2024. április 2. (kedd)

rektori szabadot

hirdet

a hallgatók számára.

SJE Emlékkonferencia – 2024. február 21.

2003. október 23-án fogadta el a Szlovák Parlament az első önálló, magyar nyelven oktató felsőoktatási intézmény, a Selye János Egyetem létrehozásáról szóló törvényt, amely 2004. január 1-én lépett hatályba.

Az egyetem ebből az alkalomból emlékkonferenciával ünnepelte a fennállásának 20. évfordulóját. A 2024. február 21-én rendezett konferenciával, amely egyben a jubileumi rendzevénysorozat kezdőrendezvénye volt, az egyetem alapítására, fejlődési szakaszaira és az elmúlt húsz esztendőre emlékeztek a szervezők. A visszatekintéshez segítségül hívták azokat a meghatározó személyiségeket, akik jelentős szerepet vállaltak az egyetem alapításában, életében, arculatának formálásában, akik döntéseikkel, tevékenységükkel nagy hatást gyakoroltak az intézményre.

A bevezetőben Juhász György rektor és Hankó Balázs, innnovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár köszöntötte a konferencia résztvevőit. A rendezvény további része három, különböző témakörű szekcióban zajlott:

I. szekció “Selye János Egyetem: Kezdetek – Fejlődés – Jelen”. Előadók az egyetem egykori és jelenlegi rektorai Albert Sándor (rektor 2004-2009), Tóth János (rektor 2009-2017) és Juhász György (rektor 2017-), szekcióvezető Nagy Melinda rektorhelyettes;

II. szekció “A Selye János Egyetem létrejöttének és jelenének közéleti és politikai kontextusai”. Előadók a közélet volt és jelenlegi képviselői Martin Fronc, Szlovákia oktatásügyi minisztere 2004-ben, Potápi Árpád János, Magyarország nemzetpolitikai államtitkára, Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakciójának elnöke 2004-ben, szekcióvezető Szarka László egyetemi professzor;

III. szekció “Komárom mint egyetemi város, a Selye János Egyetem egyházi és hallgatói kötődései”. Előadók Komárom város képviselője és végzett hallgatók Keszegh Béla polgármester, Lévai Attila, a Calvin János Teoológiai Akadémia titkára 2004-ben, Baka Patrik, az egyetem volt hallgatója, jelenlegi oktatója, szekcióvezető Somogyi Alfréd docens.

A jeles eseményt megtisztelték jelenlétükkel a közélet és politika volt és jelenlegi képviselői, többen jelen voltak az MKP egykori parlamenti képviselői és miniszterei közül is, akik sokat tettek a Selye János Egyetem létrejöttéért. Az ünnepségen közreműködött a komáromi Művészeti Alapiskola Comorra vonósnégyese. A rendezvényt Kahler Korcsmáros Enikő dékánhelyettes vezette.

A Selye János Egyetem a jubileumi évben több rendezvénnyel is készül, ezek közül a legjelentősebb az ünnepélyes tanévnyitó lesz szeptember 13-án.

NYÍLT NAP A SELYE JÁNOS EGYETEMEN

A Selye János Egyetem 2024. február 14-én tartotta a Nyílt Napját, ahová érdeklődő diákokat, szülőket és partnerintézményeket vártak.

A rendezvényt Juhász György rektor nyitotta meg, aki köszöntőjében üdvözölte a jövendő hallgatókat és a megjelent érdeklődőket.

A Nyílt Nap során bemutatkoztak a karok képviselői, akik ismertették a tanulmányi programok kínálatát. Az érdeklődők segítséget kaptak az elektronikus jelentkezéshez is. A több mint ötszáz érdeklődő betekintést nyerhetett az egyetem működésébe, találkozhattak az egyetemen oktató tanárokkal, tudományos munkatársakkal, jelenlegi hallgatókkal és a már végzett abszolvensekkel is.

Az egyetem munkatársai huszonöt tematikus standon várták az érdeklődőket. A tanszékek mellett saját standdal volt jelen többek között az intelligens robotikai központ, a könyvtár, a kollégium, a külkapcsolatok részlege, a hallgatói önkormányzat, a tanulmányi osztályok, a Jókai Színház, a Komárom Városmarketing és Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft, valamint a MOL Csoport is.

A kísérőprogramok közül a Selye János kiállítás, a számítógépes gazdasági szimuláció és az egyetemi épületek fakultatív körbejárása is népszerű volt.

Sikeresen zárult a Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerének akkreditációja

A Szlovák Felsőoktatási Akkreditációs Ügynökség (“Ügynökség”) Végrehajtó Tanácsának 2024. február 8-i döntése alapján sikeresen végződött a Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerének megmérettetése. A felsőoktatás minőségbiztosításáról szóló 269/2018 T. t. sz. törvény értelmében köteles minden szlovák felsőoktatási közintézmény saját minőségbiztosítási rendszert kidolgozni és működtetni a gyakorlatban is.

A Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerét az Ügynökség az előírt szabványoknak megfelelőnek minősítette, ennek alapján az egyetem az alábbi tanulmányi szakokon belül jogosult tanulmányi programok létrehozására, működtetésére és ezek módosítására:

• Gazdaságtudományok és menedzsment (alap-, mester- és PhD.-képzés)
• Informatika (alap-, mester- és PhD.-képzés)
• Matematika (PhD.-képzés)
• Teológia (alap-, mester-, összevont alap+mester-, PhD.-képzés)
• Pedagógusképzés és pedagógiai tudományok (alap-, mester- és PhD.-képzés).

Az egyetemnek olyan akkreditált minőségbiztosítási rendszere lett, amely lehetővé teszi, hogy a továbbiakban is működtesse a karokon akkreditált tanulmányi programokat, de lehetővé teszi azt is, hogy ezeket a programokat az egyetem saját maga, felsőbb szerv, azaz
az Ügynökség közvetlen jóváhagyása nélkül módosíthassa. Az egyetem a fennállása során először jogosult önállóan, saját hatáskörben új tanulmányi programokat létrehozni és akkreditálni az említett öt tudományterületen belül.

A fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Selye János Egyetem tehát a minőség szempontjából is az Ügynökség szabványainak megfelelő, minden igényt kielégítő, korszerű felsőoktatási intézményként várja a hozzá érkező hallgatókat és biztosít minőségi oktatást a már itt tanuló hallgatóknak. Az intézmény ezzel a fejlődésének egy minőségileg újabb, nagy lehetőségeket megnyitó szakaszába lépett.

 

Meghívó - Selye János Egyetem Nyílt Napja

Szeretettel meghívunk minden érdeklődőt a komáromi Selye János Egyetem idei Nyílt Napjára, melyre 2024. február 14-én kerül sor az intézmény Konferencia-központjában Komáromban.  Az esemény idén is izgalmas és informatív programokkal várja azokat, akik a továbbtanulás és az egyetemi élet iránt érdeklődnek.

A Csehországi és Szlovákiai Tanárképző Karok Dékánjainak Szövetsége munkatalálkozója

A Csehországi és Szlovákiai Tanárképző Karok Dékánjainak Szövetsége 2024. január 31. - február 2. között tartotta munkatalálkozóját a Selye János Egyetemen. A találkozón akadémiai tisztségviselői révén képviseltette magát mindkét ország valamennyi egyeteme, ill. kara, ahol tanárképzés zajlik.

A munkatalálkozóra 2024. 2. 1-jén a Selye János Egyetem konferencia-központjának dísztermében került sor. A résztvevőket dr. habil. PaedDr. Horváth Kinga, PhD., a Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánja köszöntötte. A találkozót ünnepélyesen dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD., a Selye János Egyetem rektora nyitotta meg.  Plenáris előadást tartott a Nagyszombati Egyetem Tanárképző Karának dékánja, doc. Ing. Viera Peterková, CSc., aki a szlovákiai felsőoktatás aktuális kérdéseiről és a pedagógusképzésben várható kihívásokról szólt.  Az Oktatási Innovációs Intézet képviselője, Mgr. Berta Tünde, tájékoztatta a résztvevőket a szlovákiai közoktatás legújabb fejleményeiről és változásairól. A rendezvényen részt vett prof. PhDr. mgA. František Vaníček, PhD., a Hradec Královéi Egyetem Tanárképző Karának dékánja, a csehországi tanárképző karok dékánjait tömörítő szövetség elnöke, aki a csehországi pedagógusképzés jelenlegi helyzetéről tartott előadást. A rendezvényen részt vettek a Selye János Egyetem rektorhelyettesei, a GIK és az RTK dékánjai, a Tanárképző Kar tanszékvezetői, oktatói és alkalmazottai.   

A Csehországi és Szlovákiai Tanárképző Karok Dékánjainak Szövetsége munkatalálkozóján részt vett a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának államtitkára, Mgr. Róbert Zsembera. A találkozó résztvevőivel elsősorban a leendő pedagógusok felkészítésével és a tanulmányi programok akkreditációjával kapcsolatos aktuális témákat vitatta meg.

A találkozó ezt követően külön szekciókban folytatódott. A Csehországi Tanárképző Karok Dékánjainak Szövetsége ülését doc. PaedDr. Ladislav Bláha, PhD., a Szlovákiai Tanárképző Karok Dékánjainak Szövetsége ülését pedig vendéglátóként egyetemünk Tanárképző Karának dékán asszonya vezette. A szekciókban a leendő pedagógusok felsőoktatásának aktuális kérdései kerültek megvitatásra, majd megfogalmazásra került a tanárképző karok dékánjainak közös állásfoglalása is.  

A Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánhelyettese, doc. dr. univ. Csehi Ágota, PhD., rövid előadásában nemcsak Komárom város történelmi és kulturális nevezetességeit mutatta be a jelenlévőknek, hanem az egyetem névadójának, Selye Jánosnak a munkásságát is. A résztvevők megtekintették a névadónak szentelt állandó kiállítást is.  

Köszönjük a találkozó minden résztvevőjének, hogy megtiszteltek bennünket jelenlétükkel. Mindannyiuknak sok szakmai és személyes sikert kívánunk, és várjuk a következő találkozót Hradec Královéban.

A találkozó programja
doc. Ing. Viera Peterková, PhD. - A szlovákiai felsőoktatás aktuális kérdései és a pedagógusképzésben várható kihívások
prof. PhDr. MgA. František Vaníček, Ph.D. – A csehországi pedagógusképzés jelenlegi helyzete
A Csehországi Tanárképző Karok Dékánjai Asszociációjának állásfoglalása
Mgr. Berta Tünde - Aktualitások és változások a szlovákiai közoktatásban

 

Állami elismerésben részesült Szarka László

Rangos állami elismerésben részesült Dr. habil. Szarka László, CSc., egyetemünk Tanárképző Karának oktatója. Zuzana Čaputová államfő 2024. január 14-én, a Szlovák Köztársaság megalakulásának 31. évfordulója alkalmából rendezett díjátadó ünnepségen olyan személyeknek adományozott állami díjakat, akik tevékenységükkel vagy tetteikkel rendkívüli vagy jelentős eredményt értek el a Szlovák Köztársaság, a demokrácia, az államvédelem és biztonság területén. Szarka László a Magyarország és Szlovákia közötti kiterjedő és elmélyült kapcsolatépítésért vette át a szlovák államfőtől a Fehér Kettőskereszt Érdemrend III. fokozatát.

A rangos elismeréshez gratulál egyetemünk akadémiai és alkalmazotti közössége.

Pályázati felhívás

Az SJE rektora a 6/2023 számú rektori irányelvben közétett, a fiatal tudományos munkatársak és doktoranduszok számára felállított pályázati rendszerrel összhangban pályázatot hirdet

- nappali tagozatos képzésben részt vevő doktoranduszok (kivéve az utolsó tanulmányi évében tanuló doktoranduszokat), valamint

- PhD.-fokozattal rendelkező, teljes állású egyetemi oktatók és tudományos munkatársak számára. (Ennek feltétele, hogy a PhD.-fokozat megszerzése a pályázat benyújtása előtt legfeljebb öt évvel történt.)

Az elnyerhető támogatás maximális összege pályázatonként 2000 €. Az elnyerhető támogatás egy adott naptári évre szól és a kutatások  költségeinek részbeni vagy teljes fedezését támogatja.

A támogatási kérelmet kérjük az ujs.sk/unigrant internetes portálon keresztül 2024. február 2-ig elektronikusan, szlovák vagy angol nyelven benyújtani, majd 2024. február 6-ig kinyomtatva és az illetékes személyek által aláírva Mgr. Hernády Adrienn rektorhelyettesi asszisztens számára eljuttatni az SJE Rektori Hivatalába.

A pályázati felhívás kiértékelése 2024. február 29-ig közzétételre kerül az egyetem honlapján.

Rektori karácsonyi és újévi üdvözlet

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és boldog új esztendőt kíván az SJE akadémiai és alkalmazotti közössége nevében:

Dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD., rektor

A Selye János Egyetem hallgatói, oktatói és alkalmazottai értetlenül állnak a 2023. december 21-i prágai tragédia előtt.

A Károly Egyetem Bölcsészettudományi Karán történt gyilkosságsorozat nem csupán a cseh társadalmat, de bennünket a, a szlovákiai magyar akadémiai közeget is megrázott. Részvétünket fejezzük ki az áldozatok hozzátartozóinak és mielőbbi gyógyulást kívánunk a sérülteknek. Ezúton kívánjuk kifejezni együttérzésünket a Károly Egyetem akadémiai közösségével.

 

Értesítés - szabadság

Az SJE alkalmazotti közössége

2023. december 23. és 2024. január 7. között

üzemi szabadságát tölti,

ezért a jelzett időben az egyetem létesítményei

a nyilvánosság számára zárva tartanak.

A szabadságot követő első munkanap 2024. január 8.

 

 

 

 

Átadásra kerültek a PALLAS ATHÉNÉ KIVÁLÓSÁGI ÖSZTÖNDÍJAK

2023. december 15-én került sor a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi és Informatikai Karán a Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíjprogram díjátadó ünnepségére. A rendezvény keretein belül a sikeres pályázók átvehették az okleveleiket. Beszédet mondott a Selye János Egyetem rektora Dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD., a Gazdaságtudományi és Informatikai Kar dékánja Dr. habil. RNDr. Csiba Péter, PhD, valamint Prof. Dr. Kucsera Tamás, a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója, egyetemi tanár.

Az okleveleiket a hallgatók Dr. Dubéczi Zoltántól, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöki főtanácsadójától, valamint intézményünk rektorától és karunk dékánjától vehették át. Idén 40 hallgató részesülhetett az ösztöndíjban

A díjátadó során Dr. Kolozsi Pál, az MNB Jegybanki eszköztár, devizatartalék és kockázatkezelési igazgatóságának igazgatója/vezetője előadását hallhatták a megjelentek. A hallgatók nevében Majoros Eszter, az SJE GIK Közgazdaságtan és menedzsment tanulmányi programjának mesterszakos hallgatója köszönte meg a lehetőséget, melyet az ösztöndíj jelent. Az ösztöndíjprogramot a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány támogatja.

Hallgatóink sikere a Szlovákiai Magyar Tudományos Diákköri Konferencián

2023. november 23-24. napokon került sor a Szlovákiai Magyar Tudományos Diákköri Konferenciára (XVIII. FTDK) a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara szervezésében. A rendezvény a szlovákiai és a csehországi egyetemeken tanuló magyar anyanyelvű hallgatók számára biztosít szakmai megmérettetést. Idén a szakmai bírálóbizottság 26 benevezett hallgató 27 munkáját értékelte 6 szekcióban.

A legszínvonalasabb munkák ajánlást kaptak a 2025 tavaszán megrendezendő 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) való részvételre.

Egyetemünk hallgatói az alábbi helyezéseket érték el:

Humán Tudományi Szekció Nyelvtudományi Tagozat

2. Szegi Cyntia: Koronavírus-mémek a magyar és a német nyelvű közösségi médiában (témavezető: Dr. phil. Mgr. Mészáros Attila)

Közgazdaságtudományi Szekció

1. Hajmási Kitti: A készpénz új korszaka, avagy a digitális jegybankpénz a XXI. Században (témavezető: PhDr.  Antalík Imrich, PhD.)

2. Balázs Klaudia: A digitális technológia hatása a banki szolgáltatások minőségére egy hazai empirikus kutatás tükrében (témavezető: PhDr. Szeiner Zsuzsanna, PhD.)

3. Molnár Hajnalka: Fenntartható fogyasztói magatartás vizsgálata – kérdőíves kutatás és esettanulmányok mentén (témavezető: Mgr. Zsigmond Tibor, PhD.)

(az 1. és 3. helyezés megosztott volt)

Társadalomtudományi Szekció

1. Kukolík András: Ipolyság a középkorban – A település fejlődésének pillérei (témavezető: C. Tóth Norbert,DSc.)

2. Gonda Gyöngyvér: Az 1848/49-es magyar szabadságharc utáni megtorlások, Görgei Artúr amnesztiája és Kazinczy Lajos halálos ítélete (témavezető: Dr. habil. Szarka László, CSc.)

3. Grabow Kinga Anna: A tarjáni svábok helyzete 1945 után (témavezető: Dr. habil. Simon Attila, PhD.)

3. Jeszenszki Kornélia: A holokauszt a magyar nők emlékezetében – visszaemlékezések a gettósítás és deportálás időszakára (témavezető: Dr. habil. Simon Attila, PhD.)

(a 3. helyezés megosztott volt)

Biológia, Fizika, Informatika és Műszaki Tudományi Szekció

2. Fekete Kinga: Szünantróp élőhelyek florisztikai vizsgálata Gúta (Kolárovo) környékén (témavezető: Ing. Balázs Pavol, PhD.)

Az OTDK-n való részvételre javasolt hallgatóink: Hajmási Kitti, Kukolík András és Fekete Kinga.

Gratulálunk a Selye János Egyetem jó eredményt elért hallgatóinak és elismerésünket fejezzük ki az OTDK-ra kijutott hallgatóknak. Külön köszönetünket fejezzük ki az elvégzett munkáért és a hallgatók támogatásáért a témavezetőknek, bírálóknak és a zsűritagoknak!

Mestertanár Aranyérem kitüntetésben részesült Hajabáč Machová Renáta

2023. november 24-én a Zeneakadémia Nagytermében tartotta kitüntetésátadó ünnepi ülését az Országos Tudományos Diákköri Tanács. A díjátadó ünnepségen kiemelkedő témavezetői és tudományos diákköri szervezői munkájáért “Mestertanár Aranyérem” elismerést vehetett át Dr. habil. Ing. Hajabáč Machová Renáta, PhD., oktatásért és külkapcsolatokért felelős rektorhelyettes. A neves elismeréshez ezúton is gratulál egyetemünk akadémiai és alkalmazotti közössége.

Tanítványok. Mentorok. Műhelyek.

„Mentorok és tanítványok szerepe a Semmelweis Egyetem kiemelt műhelyeiben” címmel tartott előadást a Selye János Egyetemen 2023. november 24-én Merkely Béla professzor, a budapesti Semmelweis Egyetem rektora. Több mint kétszáz egyetemi hallgató és oktató, valamint a Komárom és környéki orvostársadalom képviselői voltak kíváncsiak a szakember előadására.

Az előadás három témakört tárgyalt, ami magába foglalta a szívgyógyászat, a felsőoktatás és a sportorvoslás területét. Merkely kiemelte, hogy a felsőoktatásban és az egészségügyben a legfontosabb a tanítványok, a mentorok és a műhelyek fejlesztése. Hangsúlyosan szólt a Semmelweis Egyetemen folyó tudományos munkáról és a magyar sportban, illetve az űrkutatásban meghonosított egészségügyi szolgáltatások minőségének javulásáról.

TUDOMÁNY ÉS TECHNIKA HETE A SELYE JÁNOS EGYETEMEN

A Szlovák Oktatásügyi Minisztérium és a Tudományos és Műszaki Információs Központ (CVTI SR) által Szlovákia-szerte megrendezett Tudomány és Technika Hetének keretén belül egyetemünkön színvonalas és érdekes rendezvényekre, előadásokra került sor 2023. november 6-12-e közötti napokon. A karok tanszékei széles körű tudományos, kulturális rendezvények szervezésével kapcsolódtak be.

Gazdaságtudományi és Informatikai Karon a 2023-as évi Tudomány és Technika Hetének keretén belül november 7-én prof. Dr. Poór József, DSc. és munkatársai tartottak előadást „A foglalkoztatás és a HR legújabb trendjei a V4 országokban egy empirikus kutatás tükrében“ címen a munkaerőpiacot éintő felgyorsult átalakulásáról, a technológiai fejlődés hatásáról, amely a foglalkoztatási trendek és a HR átalakulását idézi elő. Az előadásra a VEGA 1/0688/21 sz. Foglalkoztatási stratégiák kutatása és elemzése a V4 országokban megnevezésű projekt keretén belül került sor.

 

November 8-án Ing. Takáč Ondej, PhD., az Informatika Tanszék vezetőjének „3D modellek készítve fotogrametria segítségével” c. előadásának középpontjában a 3D-modellek készítésének módszere és alkalmazási lehetőségei álltak.

Prof. Ing. Gazda Vladimír, PhD. „Szabadság - múlt, jelen és jövő.” c. előadásának fő témája a szabadság volt.

  

November 9-én prof. Molnár András, PhD. „Nukleáris sugármérés drónokkal“ c. előadásán megtudhattuk, hogy a drónok számos társadalmi és tudományos területen nagy felhasználható potenciálja közül az egyik ilyen terület a radioaktív sugárzás kimutatására való felhasználásuk.

  

Prof. Szalay László, DSc. „Miért kellett két évezred egy probléma megoldásához?c. előadásán az érdeklődők egy i.e. 3. századi problémára a 21. században kapott, számítógép segítségével megadott elmélet kifejlesztése által megoldott egyenlettípus történetével ismerkedhettek meg, amely még ma is intenzív kutatás tárgyát képezi.

Az „Ételallergia, ételintolerancia: tévhitek és evidenciák“ c. workshopon a témához kapcsolódó kutatási eredmények megosztásán túl eszmecserére, tapasztalatok megosztására is lehetőség adódott, az előadás az Erasmus+ KA2 č. 2022-2-HU01-KA220-HED-000094859 sz. projekt keretében került megvalósításra.

     

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központ docense, Dr. Unger Zoltán a Tudomány és Technika Hetének keretén belül előadást tartott a Tanárképző Kar biológia szakos hallgatóinak november 8-án „A Coriolis erő hatása a Duna és a Tisza nyomvonalára“ címen, melynek során a hallgatók megismerkedhettek a folyók partjainak kialakulására ható erőkkel.

 

A digitális technológia a mindennapi élet része, ehhez kapcsolódóan november 7-8-ai napokon egyszerű felfedező kísérletek valósítására került sor a Tanárképző Karon a „Digitális technológia a felfedező kreatív játékokban az óvodában I. és II.„ c. előadások idején, majd az óvodáskorú gyermekek számára alkalmazható fejlesztő játékok, digitális animációk vizsgálata folyt.  

 

November 7-én, két tartalmas előadás zajlott le a karon: „Az irodalomtanítás korszerű módszerei: művészet és/vagy tudomány?“ az irodalomtanítás innovatív módszereiről, amely során az érdeklődők kipróbálhattak olyan technikákat, amelyeket a pedagógiai gyakorlatuk, ill. pályájuk során használhatnak fel. A „Nők a Tudományban” c. előadáson és workshopon a résztvevők pedig betekintést kaptak a feminizmus történetének hullámaiba, társadalmi vonatkozásaiba, s a tudományos munka terén kiemelkedő nők munkájába, ezután a workshopon pedig lehetőség nyílt a gyakorlati tudás kipróbálására, csoportos együttműködésre.

PaedDr. Alexandra Nagyová, PhD. szemináriumot tartott "Buddy rendszer" címmel: a hallgatók megismerkedhettek a "Buddy rendszer" működésével, felhasználásával az egyetemi környezetben, amely által egymás támogatását, segítését tanulhatják meg, az egyetemi tanulmányaik során felmerülő nehézségeik megoldásánál.

November 8-án került megrendezésre az Angol Nyelv és Irodalom Tanszék által szervezett nemzetközi szimpózium: The Post-Covid Era: New Challenges and Solutions in Teaching English Language and Literature címmel. A rendezvényen a Selye János Egyetem oktatóin kívül előadtak a Pécsi Tudományegyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

    

 

Doc. PaedDr. Šenkár Patrik, PhD. a Szlovák Nyelv-és Irodalom Tanszékének docense a „Nyelvi, kommunikációs és irodalmi kompetenciák fejlesztése az óvodai és alsó tagozatos oktatásban – a magyar tannyelvű iskolákban(is), különös tekintettel a szlovák nyelv és szlovák irodalom tantárgyra” címmel tartott interaktív előadást, melyben az óvodai és alapiskolai képzés fontosságára helyezte a hangsúlyt a magyar tanítási nyelvű intézményeket érintően.

 

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központ docense, Dr. Tóth Gábor, november 9-én tartott „Avarok Komárom környékén (Antropológiai áttekintés)“ c. előadása által, melyen több mint 40 érdeklődő vett részt, a Komárom környéki Avar-kori sírok csontmaradványainak vizsgálati eredményeiről értesülhettek a résztvevők.

Az MTA TTK Elméleti Kémiai Kutatócsoport vezetője, Pápai Imre, DSc. a Tudomány és Technika Hetének keretén belül előadást tartott a SJE Tanárképző Kar kémia és biológia szakos hallgatóinak. A 2023. november 9-ei előadás címe a "Két út van előttem ..." - A sztereoszelektivitás eredetéről.

 
 

A Német Nyelv és Irodalom Tanszék szervezésében immár ötödik alkalommal került sor a "Komorner Germanistentag" c. rendezvényre: az érdeklődők innovatív nyelvoktatási módszereket bemutató workshopon vehettek részt, ezután a virtuális valóság nyelvoktatásban való alkalmazási lehetőségeiről szóló előadás, és egy ausztriai Erasmus-félévéről szóló beszámoló következett. A délutáni programrészben prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet tartott előadást a német nyelv mai helyzetéről a világban, ill. a közép-európai régióban. A záró rendezvényt, a komáromi középiskolások számára szervezett német nyelvi vetélkedőt, ezúttal a Selye János Gimnázium csapata nyert meg.

A „Kisebbségi kétnyelvűség a Kárpát-medencében. Nyelvhasználati színterek közigazgatás –oktatásc. nemzetközi tudományos szimpózium november 10-i két blokkjában összesen 10 előadás volt, 4 nyelvészeti, 2 nyelvpedagógiai, 2 szociológiai és 2 történelmi témával.

 

A Tudomány és Technika Hete rendezvénysorozat keretén belül november 8-án volt a Református Teológiai Karon a "Diakónia, szociális intézmények és szolgálatai" címü nemzetközi tudományos konferencia.

   

Részletes információk az egyes rendezvényekről a kari honlapokon találhatók.

A Tudomány Hetének szlovákiai rendezvényeiről a www.tyzdenvedy.sk weboldalon kaphatnak tájékoztatót.

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani. A weboldalunkon történő további böngészéssel hozzájárul a cookie-k használatához.

  
spam vedelem